Ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει και την πρόκριση και την πρωτιά στον 5ο όμιλο του Κυπέλλου, οπότε η σημερινή αναμέτρηση (19/12, 15:00, Cosmote Sport 1) με τον Άρη Αβάτου (ομάδα Γ’ Εθνικής) στην Ξάνθη έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός έχει αφήσει ημιτελή τη δουλειά στο δικό του γκρουπ. Εχει μεν επικυρώσει εισιτήριο πρόκρισης για τους «16» (βόλεψε και η ισοπαλία στο ΟΦ Ιεράπετρας – Παναιτωλικός), όμως χρειάζεται μόνο νίκη απέναντι στον ΑΟΧ Κισσαμικό στα Χανιά (15:30, Cosmote Sport 5) για να κατακτήσει την πρωτιά που αυξάνει τις πιθανότητες για πιο βατή κλήρωση στη φάση των «16».

Σημειωτέον το Τριφύλλι ισοβαθμεί στους 4 πόντους με τον σημερινό του αντίπαλο, αλλά οι Κρητικοί υπερέχουν στο τρίτο κριτήριο (1. οι βαθμοί στα μεταξύ τους, 2. η διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 3. Η διαφορά τερμάτων στο σύνολο των αγώνων του γκρουπ). Οπότε αν λήξει ισόπαλο το παιχνίδι ο ΑΟ Χανιά Κισσαμικός (2-0 τέρματα) θα αφήσει δεύτερο τον Παναθηναϊκό (3-2 τέρματα).

Με βάση τη διαφορά τερμάτων (αλλά στα μεταξύ τους) ο Ατρόμητος θα καταλάβει την πρώτη θέση σε τριπλή ισοβαθμία με ΠΑΣ Γιάννινα και Ηρακλή στον 1ο όμιλο, εφόσον επιτελέσει το καθήκον του στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Θύελλα Καμαρίου (17:15, Cosmote Sport 1).

Κόντρα στην ομάδα της Σαντορίνης -που μετέχει στη φετινή Γ’ Εθνική- οι Περιστεριώτες θέλουν απλώς νίκη (δεν τους ενδιαφέρει το σκορ), αφού με βάση το δεύτερο κριτήριο των ισοβαθμιών (διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους) θα υπερέχουν (με 6-3) έναντι του ΠΑΣ (2-3) και του Ηρακλή (3-6).

Στον 7ο όμιλο διεκδικούν τρεις ομάδες την πρόκριση: Κέρκυρα, ΟΦΗ που αναμετρούνται στο νησί των Φαιάκων (15:00, Cosmote Sport 2) και η Ξάνθη που φιλοξενείται από τη Νίκη Βόλου (15:00, Cosmote Sport 3).

Τέλος, ενώ στο 8ο γκρουπ θα λύσουν σήμερα τις διαφορές τους Απόλλων Πόντου και Λάρισα (17:30, Cosmote Sport 1) με τους φιλοξενούμενους Βυσσινί να βολεύονται και με ισοπαλία, αφού υπερέχουν στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων συνολικά στον όμιλο (4-3 έναντι 1-4 που έχει η ομάδα της Καλαμαριάς).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου και οι βαθμολογικοί συσχετισμοί (στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε γκρουπ με την κλήρωση των «16» να διενεργείται την Παρασκευή 21/12):

1ος ΟΜΙΛΟΣ

18/12 Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0
19/12 Θύελλα Καμαρίου – Ατρόμητος 17:15

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΣ Γιάννινα 6

Ηρακλής 6
Ατρόμητος 3
Θύελλα Καμαρίου 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
20/12 Απόλλων Λάρισας – Λαμία 15:00
20/12 Βόλος – ΑΕΚ 15:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΕΚ 6
Βόλος 4
Λαμία 1
Απόλλων Λάρισας 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
18/12 ΟΦ Ιεράπετρας – Παναιτωλικός 0-0
19/12 ΑΟ Χανιά Κισσαμικός – Παναθηναϊκός 15:30

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΟ Χανιά Κισσαμικός 4
Παναθηναϊκός 4
Παναιτωλικός 2
ΟΦ Ιεράπετρας 2

4ος ΟΜΙΛΟΣ
20/12 Εργοτέλης – Άρης 17:15
20/12 Αήττητος Σπάτων – ΠΑΟΚ 17:15

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΟΚ 4
Αρης 4
Εργοτέλης 1
Αήττητος Σπάτων 1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
19/12 Αρης Αβάτου – Ολυμπιακός 15:00
20/12 Παναχαϊκή – Λεβαδειακός 19:30

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ολυμπιακός 6
Λεβαδειακός 3
Παναχαϊκή 3
Αρης Αβάτου 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ
18/12 Απόλλων Παραλιμνίου – Αστέρας Τρίπολης 0-4
20/12 Τρίκαλα – Απόλλων Σμύρνης 15:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αστέρας Τρίπολης 9
Απόλλων Σμύρνης 3
Τρίκαλα 1
Απόλλων Παραλιμνίου 1

7ος ΟΜΙΛΟΣ
19/12 Κέρκυρα – ΟΦΗ 15:00
19/12 Νίκη Βόλου – Ξάνθη 15:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΦΗ 4
Ξάνθη 4
Κέρκυρα 3
Νίκη Βόλου 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
18/12 Ηρόδοτος – Πανιώνιος 1-2
19/12 Απόλλων Πόντου – Λάρισα 19/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Πανιώνιος 9
Λάρισα 3
Απόλλων Πόντου 3
Ηρόδοτος 0

in.gr