H Εθνική μας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Βραζιλία η οποία πανηγύρισε μετά από ένα δραματικό παιχνίδι την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης σε μια αγωνιστική που έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις. Οι ΗΠΑκέρδισαν την Τουρκία στην παράταση με 93-92 μετά από συγκλονιστικό φινάλε. Ήττα -σοκ υπέστη η Γερμανία από την Δομινικανή Δημοκρατία(70-68). Η παρέα του Ντένις Σρέντερ έχασε τα..αυγά και τα πασχάλια και πλέον ελπίζει σε θαύμα για πρόκριση σε αντίθεση με τον Άγιο Δομίνικο που ετοιμάζεται να γράψει …Ιστορία

Η Νέα Ζηλανδία έδειξε τα … δόντια της απέναντι στο Μαυροβούνιο, κερδίζοντας με 93-83. Μεγάλη εμφάνιση για τους “Tall Blacks” που είχαν ποσοστό 44% στο τρίποντο έκανε ο Κόρι Ουέμπστερ(25π.) ενώ το Μαυροβούνιο εξέφρασε μεγάλα παράπονα για την διαιτησία (δόθηκαν τέσσερις τεχνικές ποινές) του αγώνα.

Η Τσεχία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ιαπωνία την οποία κέρδισε με 89-76 και πλέον θα παίξει τα …ρέστα της για την πρόκριση στο ματς με την Τουρκία. Εύκολη ήταν και η επικράτηση της Γαλλίας επί της Ιορδανίας με 103-64.

Το πανόραμα του Μουντομπάσκετ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής, οι βαθμολογίες και τα παιχνίδια της επόμενης αγωνιστικής:

Α’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Πολωνία – Βενεζουέλα 80-69
Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 55-70

2η αγωνιστική

Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
Κίνα – Πολωνία 76-79

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)

Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία (11:00)
Βενεζουέλα – Κίνα (15:00)

Η βαθμολογία 

1. Πολωνία 2-0
2. Βενεζουέλα 1-1
3. Κίνα 1-1
4. Ακτή Ελεφαντοστού 0-1

Β’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ρωσία – Νιγηρία 82-77
Αργεντινή – Κορέα 95-69

2η αγωνιστική

Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87

Η βαθμολογία

1. Αργεντινή 2-0
2. Ρωσία 2-0
3. Νιγηρία 0-2
4. Κορέα 0-2

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)

Νότια Κορέα – Νιγηρία (11:30)
Ρωσία – Αργεντινή (15:30)

Γ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ιράν – Πουέρτο Ρίκο 81-83
Ισπανία – Τυνησία 101-62

2η αγωνιστική 

Τυνησία – Ιράν 79-67
Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία 63-73

Η βαθμολογία

1. Ισπανία 2-0
2. Πουέρτο Ρίκο 1-1
3. Τυνησία 1-1
4. Ιράν 0-1

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)

Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία (11:30)
Ισπανία – Ιράν (15:30)

Δ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ανγκόλα – Σερβία 59-105
Φιλιππίνες – Ιταλία 62-108

2η αγωνιστική

Ιταλία – Ανγκόλα 91-62
Σερβία – Φιλιππίνες 126-67

Η βαθμολογία

1. Ιταλία 2-0
2. Σερβία 2-0
3. Ανγκόλα 0-2
4. Φιλιππίνες 0-2

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)

Ανγκόλα – Φιλιππίνες (10:30)
Ιταλία – Σερβία (14:30)

Ε’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Τουρκία – Ιαπωνία 86-67
Τσεχία – ΗΠΑ 67-88

2η αγωνιστική

Ιαπωνία – Τσεχία 76-89
ΗΠΑ – Τουρκία 93-92

Η βαθμολογία

1. ΗΠΑ 2-0
2. Τουρκία 1-1
3. Τσεχία 1-1
4. Ιαπωνία 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Τουρκία – Τσεχία (11:30)
ΗΠΑ – Ιαπωνία (15:30)

ΣΤ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60
Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία 94-102

2η αγωνιστική

Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία 83-93
Βραζιλία – Ελλάδα 79-78

Η βαθμολογία

1. Βραζιλία 2-0
2, Ελλάδα 1-1
3. Νέα Ζηλανδία 1-1
4. Μαυροβούνιο 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Βραζιλία – Μαυροβούνιο (11:00)
Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία (15:00)

Ζ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία 80-76
Γαλλία – Γερμανία 78-74

2η αγωνιστική

Γερμανία – Δομινικανή Δημοκρατία 68-70
Ιορδανία – Γαλλία 64-103

Η βαθμολογία

1. Γαλλία 2-0
2. Δομινικανή Δημοκρατία 2-0
3. Ιορδανία 0-2
4. Γερμανία 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Γερμανία – Ιορδανία (11:30)
Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία (15:30)

Η’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Σενεγάλη – Λιθουανία 47-101
Καναδάς – Αυστραλία 92-108

2η αγωνιστική

Αυστραλία – Σενεγάλη 81-68
Λιθουανία – Καναδάς 92-69

Η βαθμολογία 

1. Λιθουανία 2-0
2. Αυστραλία 2-0
3. Καναδάς 0-2
4. Σενεγάλη 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Καναδάς – Σενεγάλη (10:30)
Λιθουανία – Αυστραλία (14:30)

Πηγή: ethnos.gr