Πέμπτη 14/11/2019

Happiness Machine: Ένα sleepover με μουσική και σινεμά στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση

Tο σύγχρονο οικονομικό σύστημα δοκιμάζεται και ένα βασικό ερώτημα ανακύπτει: Μπορούμε να ζήσουμε χαρούμενοι μέσα σε αυτό; Το διεπιστημονικό πρότζεκτ «Happiness Machine: 24 ώρες ευτυχίας με το Klangforum Wien» περιστρέφεται γύρω από το εναλλακτικό οικονομικό μοντέλο που πρότεινε ο Christian Felber με την «Οικονομία για το Κοινό Καλό» (“Economy of the Common Good”). Η παράσταση ξεπερνάει τα στενά πλαίσια της κλασικής συναυλίας, με έναν μαραθώνιο μουσικής που διαρκεί 24 ώρες, και με ταυτόχρονη προβολή ταινιών. από το βράδυ της Παρασκευής 1 Νοεμβρίου έως το βράδυ του Σαββάτου 2 Νοεμβρίου 2019 σε διάφορους χώρους στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.

Δέκα κινηματογραφίστριες και δέκα συνθέτριες από την Ευρώπη ενώνουν τις δυνάμεις τους και δημιουργούν δέκα ταινίες μικρού μήκους γύρω από την πιθανότητα ύπαρξης ενός νέου οικονομικού μοντέλου. Μέσα από ταινίες animation, συναυλίες, παραστάσεις και συζητήσεις, το Klangforum Wien προσκαλεί το κοινό να απολαύσει την τέχνη της μουσικής και, ταυτόχρονα, πυροδοτεί συζητήσεις μεταξύ μουσικών, ερμηνευτών, ομιλητών και καλεσμένων, γύρω από το μέλλον του Δυτικού Κόσμου.

Συντελεστές Klangforum Wien:

Πιάνο: Joonas Ahonen
Κρουστά: Björn Wilker
Σχεδιασμός ήχου: Peter Böhm & Markus Urban
Προβολή ταινιών: Martin Repka
Μουσική διεύθυνση: Κωσταντία Γουρζή
Μαέστρος: Yalza Zamani

Με την υποστήριξη: Cultural Affairs Department of the city of Vienna, Federal Chancellery Republic of Austria | Χορηγός: Erste Bank

Συντελεστές ταινιών:

«Die Flunder» Elizabeth Hobbs (σκηνοθέτρια), Ciarola Bauckholt (συνθέτρια)
«Lickalike» Rebecca Blöcher (σκηνοθέτρια), Eva Reiter (συνθέτρια)
«Pantopos» Eni Brandner (σκηνοθέτρια), Misato Mochizuki (συνθέτρια)
«Music Box» Johanna Kozuch (σκηνοθέτρια), Ying Wang (συνθέτρια)
«Bloomers» Samantha Moore (σκηνοθέτρια), Malin Bäng (συνθέτρια)
«Hierarchy Glitch» Vessela Dantcheva (σκηνοθέτρια), Electric Indigo (συνθέτρια)
«The Happiness Machine»Ana Nedeljkovic (σκηνοθέτρια), Hanna Hartman (συνθέτρια)
«Vermessungder Distanz» Susi Jirkuff (σκηνοθέτρια), Joanna Bailie (συνθέτρια)
«Generator/ Operator»Andrea Schneider (σκηνοθέτρια), Marianthi Papalexandri-Alexandri (συνθέτρια)
«Suggestionof least resistance» Michelle Kranot (σκηνοθέτρια), Iris Ter Schiphorst (συνθέτρια)

Η δράση υλοποιείται στο πλαίσιο του δικτύου Interfaces, που συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα «Δημιουργική Ευρώπη» της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

–Παρασκευή 1.11.2019 | 20:30 | Κεντρική Σκηνή

Συναυλία με ταυτόχρονη προβολή ταινιών Animation

Η Οικονομία για το Κοινό Καλό

Εισαγωγή-Παρουσίαση: Χρήστος Καρράς, Sven Hartberger

Εργατικές εξεγέρσεις, απληστία, επιχειρηματικές πρακτικές, περιθωριοποίηση, αλλά και ιδέες για μορφές οργάνωσης της κοινωνίας, η ατμόσφαιρα ενός μικρόκοσμου που λειτουργεί αυτόνομα, η δημιουργία της τέλειας πυραμίδας ανθρώπινων σωμάτων, σε δέκα ταινίες animation μικρού μήκους από δέκα κινηματογραφίστριες με τη συνοδεία δέκα νέων συνθέσεων από δέκα ευρωπαίες συνθέτριες πυροδοτούν συζητήσεις για την πιθανότητα ύπαρξης ενός νέου οικονομικού μοντέλου:

Θα προβληθούν οι ταινίες:

The Flounder” (Elizabeth Hobbs/Carola Bauckholt), “Lickalike” (Rebecca Blöcher/Eva Reiter), “PANTOPOS” (Eni Brandner/Misato Mochizuki), “Music Box” (Joanna Kożuch/Ying Wang), “Bloomers” (Samantha Moore/Malin Bång), “Hierarchy Glitch” (Vessela Dantcheva/Electric Indigo), “The Happiness Machine” (Ana Nedeljković/Hanna Hartman), “Measuring the Distance” (Susi Jirkuff/Joanna Bailie), “Generator/ Operator” (Andrea Schneider/Μαριάνθη Παπαλεξανδρή-Αλεξανδρή), “Suggestion of Least Resistance” (Michelle Kranot/Iris ter Schiphorst)

Κωνσταντία Γουρζή (μουσική διεύθυνση), Martin Repka (προβολή ταινιών), Florian Bogner & Markus Urban (σχεδιασμός ήχου), Vera Fischer (φλάουτο), Markus Deuter (όμποε, αγγλικό κόρνο), Horia Dumitrache (κλαρινέτα), Lorelei Dowling (φαγκότο), Gerald Preinfalk (σαξόφωνο), Christoph Walder (κόρνο), Anders Nyqvist (τρομπέτα), Mikael Rudolfsson (τρομπόνι), Florian Müller (πιάνο, sampler), Krassimir Sterev (ακορντεόν), Björn Wilker (κρουστά), Annette Bik (βιολί), Gunde Jäch-Micko (βιολί), Dimitrios Polisoidis (βιόλα), Andreas Lindenbaum (βιολοντσέλο), Endika Rodriguez (κοντραμπάσο)

*

–Παρασκευή | 23:00 | Κεντρική Σκηνή | Συναυλία και Ομιλίες

Μουσική
Liza Lim: “Wild Winged One”
Anders Nyqvist: τρομπέτα

Απαγγελίες Κειμένων
Stéphane Hesse: Δυο λέξεις για το υπάρχον οικονομικό σύστημα (A word on the current economic system)
Christian Felber: 2030: Μια σύντομη διάλεξη (2030: A short lecture)

Μουσική
Clara Iannotta: “Il colore dell’ombra”

*

–Σάββατο | 01:00 | Εκθεσιακός Χώρος -1 | Sleepover | Νυχτερινό Πρόγραμμα

Morton Feldman: “For Philip Guston”

Ακουσματική μουσική
James Tenney: “Having never written a note for percussion”

*

–Σάββατο | 16:00 | Μικρή Σκηνή | Ομιλίες

Λίβελλος: Α΄ Μέρος (Diatribe. PartI)

Ομιλητές: Αντιγόνη Λυμπεράκη, Θεοδώρα Κοτσακά, Αλέξανδρος Κιουπκιολής, Γιώργος Παγουλάτος

*

–Σάββατο | 17:30 | Κεντρική Σκηνή | Συναυλία

Georges Aperghis: “Situations, une convivialité musicale»

*

–Σάββατο |19:00 | Μικρή Σκηνή | Ομιλίες

Λίβελλος: Β΄ Μέρος (Diatribe. PartII)

Ομιλητές: Αντιγόνη Λυμπεράκη, Θεοδώρα Κοτσακά, Αλέξανδρος Κιουπκιολής, Γιώργος Παγουλάτος

*

Σάββατο | 20:30 | Κεντρική Σκηνή | Συναυλία

Ludwig van Beethoven: “Diabelli-Variationenop. 120”
Hans Zender: “33 Veränderungen über 33 Veränderungen”

Joonas Ahonen: πιάνο

Yalda Zamani (διεύθυνση ορχήστρας), Joonas Ahonen (πιάνο), Björn Wilker (κρουστά), Vera Fischer (φλάουτο), Thomas Frey (φλάουτο), Markus Deuter (όμποε, heckelphone, αγγλικό κόρνο), Markus Sepperer (όμποε), Horia Dumitrache (κλαρινέτα), Olivier Vivarès (κλαρινέτα), Lorelei Dowling (φαγκότο, κόντρα φαγκότο), Edurne Santos (φαγκότο), Gerald Preinfalk (σαξόφωνο), Christoph Walder (κόρνο), Reinhard Zmölnig (κόρνο), Anders Nyqvist (τρομπέτα), Franc Kosem (τρομπέτα), Mikael Rudolfsson (τρομπόνι), Andreas Eberle (τρομπόνι), Jozsef Bazsinka jr. (τούμπα), Florian Müller (πιάνο), Joonas Ahonen (πιάνο), Krassimir Sterrev (ακορντεόν), Virginie Tarrete (άρπα), Björn Wilker (κρουστά), Lukas Schiske (κρουστά), Alex Lipowski (κρουστά), Ruben Ramirez Yanes (κρουστά), Gundelind Jäch (βιολί), Sophie Schafleitner (βιολί), Annette Bik (βιολί), Dimitrios Polisoidis (βιόλα), Benedikt Leitner (βιολοντσέλο), Andreas Lindenbaum (βιολοντσέλο), Endika Rodriguez Melgar (κοντραμπάσο)

Ένας μουσικός προβληματισμός γύρω από την οικονομία του σήμερα, με συζητήσεις, συναυλίες, ταινίες animation και sleepover.