Η μεγάλη στιγμή έφτασε για τις τέσσερις φιναλίστ του 7ου Final Four του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ

Το Σαββατοκύριακο 28-29 Δεκεμβρίου 2019, ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στο Θεσσαλικό μπάσκετ διεκδικείται στον Παλαμά, με τις ομάδες που έφτασαν ως το τέλος της διαδρομής να υπόσχονται υψηλό ανταγωνισμό και ανάλογες συγκινήσεις.

Ο Δήμος Παλαμά, πιστός στο ραντεβού του με τον αθλητισμό και την άρτια διοργάνωση μεγάλων αθλητικών γεγονότων, φιλοξενεί το φετινό Final Four που για πρώτη φορά λαμβάνει χώρα στην περιοχή της Καρδίτσας.

Μετά τις επιτυχημένες διοργανώσεις των Πανελληνίων Final Four Κορασίδων και Νεανίδων Βόλεϊ αλλά και τα Final Four σε επίπεδο Παίδων, Εφήβων ΕΣΚΑΘ, η ανάληψη του Final Four του κυπέλλου φέρνει στο επίκεντρο του μπασκετικού ενδιαφέροντος το Δήμο Παλαμά, δημιουργώντας προστιθέμενη αξία στην περιοχή.

Γ.Σ. Σοφάδων, Γ.Σ. Γόμφοι, Γ.Σ. Αλμυρού και Α.Ο. Τρίκαλα ερίζουν για την κατάκτηση του τροπαίου, το οποίο θα είναι και το πρώτο της ιστορίας τους στο θεσμό.

Το Σάββατο (28/12) στις 16:00 θα πραγματοποιηθεί ο πρώτος ημιτελικός αγώνας ανάμεσα σε Γ.Σ. Σοφάδων και Γ.Σ. Γόμφων, ενώ στις 18:00 τη σκυτάλη παίρνουν Γ.Σ. Αλμυρού και Α.Ο. Τρίκαλα με φόντο το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Την Κυριακή 29 Δεκεμβρίου η αθλητική πανδαισία συνεχίζεται και φτάνει στην κορύφωσή της.

Στις 14:00 θα διεξαχθεί φιλικός αγώνας επίδειξης μεταξύ των αναπτυξιακών ομάδων (επίλεκτων αθλητών) της ΕΣΚΑΘ, ενώ στις 16:00 επίλεκτοι αθλητές από τα Σωματεία Καλαθοσφαίρισης του Ν. Καρδίτσας θα αντιμετωπίσουν την Εθνική Εφήβων.

Στις 18:00 θα διεξαχθεί ο τελικός του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ και θα ακολουθήσουν οι απονομές.

Για το Final Four του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ θα υπάρξει ζωντανή, διαδικτυακή μετάδοση μέσω του youtube και συγκεκριμένα στον κάτωθι σύνδεσμο:

Επίσης, ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση παρέχεται και μέσω facebook από τη σελίδα KarditsaLiveStreaming στον κάτωθι σύνδεσμο:

https://www.facebook.com/KarditsaLiveStreaming

Η προϊστορία των τελικών

2013-14: Α.Σ. Καρδίτσας – Γ.Σ. Φαρσάλων 60-57
2014-15: Γ.Σ. Φαρσάλων – Ερμής Αγιάς 64-80
2015-16: Γ.Σ. Φαρσάλων – Νίκη Βόλου 70-61
2016-17: Γ.Σ. Σοφάδων – Εθνικός Λάρισας 70-75
2017-18: Γ.Σ. Βόλου – Ολυμπιακός Βόλου 61-75
2018-19: Σπάρτακος Λάρισας- Αναγέννησης Καρδίτσας 87-86 παρ, 76-76 κ.α.

*Με έντονο χρώμα η τροπαιούχος ομάδα ανά τη χρονιά

Τα ρόστερ των φιναλίστ

Γ.Σ. Σοφάδων

4. Βαϊόπουλος Κώστας

5. Σκούμας Λάμπρος

6. Εκίζογλου Νίκος

7. Βούλγαρης Χρήστος

8. Παπαϊωάννου Στέφανος

9. Γεωργάκης Μανώλης

10. Ζωιτσάκος Τρύφωνας

13. Μουταρέλος Φίλιππος

16. Γούλας Στέλιος

17. Παπαδημητρίου Βασίλης

18. Σφέικος Θρασύβουλος

Προπονητής: Σπύρος Παππάς

Γ.Σ. Γόμφοι

3. Τσίγκας Μάκης

4. Καγιαμανίδης Νίκος

5. Ζαχόπουλος Πέτρος

7. Ντούρβας Αχιλλέας

8 Οικονόμου Νίκος

9. Τσιλούλης Θεόδωρος

10. Τζιάννης Μιχάλης

11. Ψύρρας Θεόδωρος

13. Ψύρρας Δημήτρης

14. Στρακάτσαλος Τάσος

15. Κουρέπης Άρης

16. Δουβλαντώνης Αλέξης

Προπονητής: Αλεξίου Μάκης

Βοηθός: Μήτσας Γεώργιος

Γενικός Αρχηγός: Πλακιάς Θεόδωρος

Β’ Βοηθός Προπονητή: Οικονόμου Ευάγγελος

Γ.Σ. Αλμυρού

4. Βαγγέλης Κοντοστάθης

5. Νίκος Μυλωνάς

6. Θοδωρής Μαμούρας

7. Παναγιώτης Παπούλιας

8. Κώστας Συνάζος

9. Θοδωρής Παπακωνσταντίνου

11. Θοδωρής Τοκατλίδης

12. Βασίλης Θέος

13. Σούλης Γώγουλας

15. Ηλίας Βαλαμούτης

16. Βασίλης Γιωτόπουλος

17. Στέλιος Τσαβές

Προπονητής: Παναγιώτης Νάνης

Βοηθ. Προπονητή: Νέστορας Τσαμπίρας

ΑΟ Τρίκαλα

4. Γιώργος Λεπενιώτης

5. Θανάσης Γκαντιάς

6. Δημήτρης Παπανδρέου

7. Κωνσταντίνος Τόλιος

8. Παναγιώτης Απέργης

9. Κώστας Ούτος

10. Φάνης Νικόπουλος

11. Εφραίμ Μπέφας

12. Θοδωρής Βήτας

13. Στέφανος Διαλεσιώτης

14. Γιώργος Φούντας

15. Νίκος Μερίτσης

16. Κώστας Πατιτάκης

17. Δημήτρης Γουλιώτης

18. Νίκος Σοφικίτης

Προπονητής: Αλέξης Παναγιώτου

Γενικός Αρχηγός: Αποστόλης Τσιμούρτος

Γυμναστής: Σπύρος Μυλωνάς

Φροντιστής: Γιώργος Ζέρβας

Φυσικοθεραπευτής: Δημήτρης Ζάχος

Πηγή: larissanet.gr