Η ΑΕΚ νίκησε άνετα τον Ολυμπιακό 31-22 στο ΟΑΚΑ στο υποτιθέμενο ντέρμπι της πρεμιέρας της Handball Premier και έδειξε πως είναι η καλύτερη ομάδα και τη φετινή σεζόν και το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στη συνέχεια της σεζόν.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με +6 και +8 από την αρχή της αναμέτρησης και δεν έχασαν τη συγκεκριμένη διαφορά μέχρι τη λήξη.

Η Ένωση είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και «βάθος» στο ρόστερ της και κυριάρχησε σον αγωνιστικό χώρο. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, αλλά και καλά περιφερειακά σουτ.

Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» στον αγωνιστικό χώρο και με τρία γκολ του Λέμος προηγήθηκε με 5-0 στο 6’. Η «Ένωση» είχε σε πολύ καλή μέρα τον Κοβάνοβιτς, που απέκρουσε τις πρώτες επιθέσεις των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Κλάγιτς και μείωσε σε 6-2. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-2 και στο 15-6, διαμορφώνοντας το 16-8 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 19-9 με το πέναλτι του Τζηρά. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο -6, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο στα τελευταία λεπτά.

Για την ΑΕΚ από πέντε γκολ σημείωσαν Τζηράς, Λέμος και Ογκάλδε.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 8-2, 9-4, 13-6, 16-8 (ημχ.), 20-11, 21-14, 22-16, 25-16, 29-19, 31-22

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 5, Δομπρής 1, Νικολαϊδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 1, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 5, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κλάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 1, Τσούριτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Κόμπετιτς 2, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλιάγιτς 5, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Κόκκινες 52:14 Καραμπουρνιώτης, 60:00 Ζάγια (δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2

Πηγή:sport-fm.gr