Ο Ιωνικός λαμβάνει τα εύσημα. Και η ΑΕΚ τη νίκη. Η πρεμιέρα διέθετε δυσκολίες. Και για τις δύο ομάδες.

Απλώς, η ΑΕΚ αποδείχτηκε πιο έμπειρη στο να ξεπεράσει όσους γρίφους έβαλε ο Ιωνικός.

Και η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άργησε να τους λύσει.

Της πήρε σχεδόν τρεις και κάτι περιόδους, προκειμένου να μπορέσει να ελέγξει το ματς.

Κι αυτό χάρη σε έναν άνθρωπο που έχει… φάει με το κουτάλι τα παρκέ, τον Νίκο Ζήση.

Η είσοδός του στο παρκέ άλλαξε τις ισορροπίες για την ΑΕΚ. Της έδωσε πνοή στην επίθεση.

Εκεί στηρίχθηκε η ΑΕΚ για τρεις περιόδους. Γιατί η άμυνά της αντιμετώπισε μπόλικες δυσκολίες.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιωνικός ήταν κυρίαρχος. Επέβαλλε τον ρυθμό του, ήταν εύστοχος τόσο κοντά στο καλάθι (12/19) όσο και μακριά απ’ αυτό (4/10 τρίποντα).

Πίεσε την ΑΕΚ, η οποία υπέπεσε σε πολλά λάθη, είχε κακές τοποθετήσεις στο παρκέ και τον Κιθ Λάνγκφορντ άποντο!

Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους στο 7′, όταν ο Βασίλης Τολιόπουλος, με λέι απ, έγραψε το 17-6.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς. Βρήκε λύσεις από τον πάγκο με τους Ζήση και Ματσιούλις, αλλά δεν ήταν αρκετό. Η άμυνα την… πλήγωσε αρκετά.

Όσο έβρισκαν σκορ ο Τολιόπουλος, που είχε ένα μήνυμα για την πρώην ομάδα του (19π., 4 ριμπ., 2 ασίστ), ο Φιτζπάτρικ και ο Χόλογουελ, ο Ιωνικός είχε ελπίδες.

Όταν σταμάτησε, το ματς έγειρε προς την πλευρά της ΑΕΚ. Βρήκε και άλλες λύσεις στην πορεία.

Το κακό πρώτο ημίχρονο του Λάνγκφορντ δεν είχε συνέχεια. Και οι 14 πόντοι του (5/12 σουτ) βοήθησαν την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.

Πηγή:gazzetta.gr