Την προηγούμενη αγωνιστική η εθνική Αργεντινής τα βρήκε σκούρα στην πρεμιέρα, κόντρα στη Χιλή (1-1). Ωστόσο, τώρα έχοντας ξανά σε μεγάλη βραδιά τον Λιονέλ Μέσι, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, κόντρα στην Ουρουγουάη με 1-0.

Συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αργεντινός αστέρας των «μπλαουγκράνα» με τρομερή ασίστ, «σέρβιρε» στον Ροντρίγκεθ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι Ουρουγουανοί ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Καβάνι βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουρουγουάη ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο το πρώτο

σουτ ήρθε στο 75′ με τον Λουί Σουάρες. Παρά την πίεση της Ουρουγουάης, η Αργεντινή δεν της επέτρεψε να φτάσει στο γκολ, διατήρησε το προβάδισμα και στο τέλος πανηγύρισε την πρώτη της νίκη.

Πηγή: gazzetta.gr