Η Διεθνής Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών & Καλλιτεχνών σε κλίμα χαράς και πνευματικής ευφορίας έκοψε την καθιερωμένη Πρωτοχρονιάτικη πίτα στις 29 Ιανουαρίου 2023 στις 12:00 στον προαύλιο χώρο του Ίδρύματος , το «Σπίτι του Ηθοποιού», . Ο πατέρας Ευάγγελος του Ιερού Ναού Αγ. Νικολάου ευλόγησε την εκδήλωση και οι ευχές πλημμύρισαν στις καρδιές όλων των παρευρισκόμενων .
.
Το συμβολικό φλουρί του έτους 2023 έτυχε στην γνωστή δημοσιογράφο της ΕΡΤ ΒΙΚΥ ΤΣΙΑΝΙΚΑ την οποία η ΔΕΕΛ ευχαριστεί για την προσφορά της και την υποστήριξη στις δράσεις της Δ.Ε.Ε.Λ.
Η δραστήρια πρόεδρος της Δ.Ε.Ε.Λ&Κ Αικατερίνη Βλαχοπαναγιώτου Μπατάλια ευχήθηκε εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου του Πολιτιστικού Φορέα της Διεθνούς Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών και Καλλιτεχνών σε όλους: ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ , ΕΥΛΟΓΙΑ, ΔΥΝΑΜΗ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, ΠΡΟΚΟΠΗ. Aνέφερε πως :” Προσδοκία όλων είναι το 2023 να έχει ΦΩΣ, ΠΟΛΥ ΦΩΣ στο νου και στην ψυχή , να αναγεννήσει τις ελπίδες, τα ανεκπλήρωτα όνειρά μας και να διατηρηθεί το δικαίωμα για ένα καλλίτερο αύριο, χωρίς φτώχια, με ίσες ευκαιρίες για όλους, με ισότητα, ειρήνη, αδελφοσύνη. Είναι ανάγκη να έχουμε την δυνατότητα της έρευνας του συνειδητού μας γίγνεσθαι με αναμμένο πάντα το λυχνάρι των δυνατοτήτων μας . Το 2022 έφυγε, και ένας νέος χρόνος δράσης απλώνεται μπροστά μας .”
Η Διεθνής Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών και Καλλιτεχνών συμπλήρωσε φέτος τριάντα χρόνια έργου και προσφοράς. Ξεκίνησε από το 1993 με ιδρύτρια και επίτιμο Πρόεδρο σήμερα την κ. Χρυσούλα Βαρβέρη –Βάρρα.
Η Πρόεδρος Αικατερίνη Βλαχοπαναγιώτου Μπατάλια έκανε σύντομη αναφορά με την μορφή απολογισμού δράσεων της Δ.Ε.Ε.Λ.Κ από το 2019 οπότε και ανέλαβε καθήκοντα προέδρου που μολονότι το Σωματείο βρέθηκε σε πρωτόγνωρες καταστάσεις με τον κορονοιό έχει στο ενεργητικό του να παρουσιάσει αξιόλογο έργο :
- Την έκδοση του Διεθνούς Επετειακού Ανθολογίου «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821», εκδόσεων Καμπύλη, έγχρωμο, με 824 σελίδες με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού
- Τις δύο παρουσιάσεις του, την πρώτη στο Πολεμικό Μουσείο και την δεύτερη στον ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγ. Δημητρίου Χαλκίδος στο πλαίσιο των δράσεων Δημήτρια 2022.
- Την σημαντική διήμερη εκδήλωση της Διεθνούς Πολιτιστικής Ολυμπιάδας της Ειρήνης στους Δελφούς , στο Θέατρο Φρύνιχος με τίτλο : «ΕΙΡΗΝΗ – ΠΡΟΩΘΗΣΗ, ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ» με την αιγίδα των : Περιφέρειας Αττικής, Δήμου Αθηναίων, Ιδρύματος Ελληνικού Πολιτισμού, Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής εκεχειρίας, Δήμου Δελφών, Με την συμμετοχή των πολλών φορέων.
Χαιρέτησαν:
- Ο Πρόεδρος του ΣΕΗ , Σπύρος Μπιμπίλας ο οποίος αναφέρθηκε στην μεγάλη μάχη που δίνει αυτόν τον καιρό για τα εργασιακά δικαιώματα των ηθοποιών και προσπαθεί να πετύχει την ανάκληση του νομοσχεδίου που κατατροπώνει τους τίτλους των σπουδών τους.
- Η εκπρόσωπος της Άννας Φόνσου, Μαρίνα που παρέλαβε και το τιμητικό δίπλωμα για την προσφορά της στην Τέχνη , στον Πολιτισμό , στον Άνθρωπο.
- Η Αντιπρόεδρος της ΔΕΕΛΚ Ευφροσύνη Κακογιαννάκη, εξέφρασε με πνεύμα αγάπης και συνεργασίας τις ολόθερμες ευχές της.
- η Ανδρομάχη Διαμαντοπούλου-Φιλιππίδου , η «Ανδρομάχη της Θάσου» Εκπρόσωπος Καβάλας -Θάσου η οποία ταξίδεψε από το όμορφο νησί μόνο για να παραστεί στην εκδήλωση της κοπής της Πίτας. Ο λόγος της αισθητικός εύστοχος, λυρικός, βαθυστόχαστος για τις πανανθρώπινες, διαχρονικές, καθολικές αξίες της αγάπης , αδελφοσύνης, ειρήνης, αρετής, πίστης, του ανθρωπισμού που πραγματικά κατάφερε να μας συγκινήσει όλους.
- Ο Αντιπρόεδρος της ΔΕΕΛΚ Γεώργιος Γιακουμινάκης ευχήθηκε όπως πάντα ποιητικά με ελλείποντος του χιούμορ της γραφής του.
- Οι εκπρόσωποι της Δ.Ε.Ε.Λ.Κ., Βόρειας Εύβοιας: Ιωάννα Μπουλουγούρη , Ν. Λάρισας :Σταματία Καππέ, Ν.Ευβοίας & Σκύρου: Σφέτσας Χαράλαμπος οι οποίοι παρέλαβαν και έγγραφο πιστοποίησης της νέας τους θητείας 2023 -2025, οι λοιποί εκπρόσωποι θα το παραλάβουν ηλεκτρονικά
- Αχαΐας: ΠΑΤΟΥΧΑ ΣΟΦΙΑ ,Ν.Ευβοίας & Σκύρου: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ, Δ. Μακεδονίας: ΚΑΡΥΠΙΔΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, Ηπείρου: ΝΤΟΒΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ, Κρήτης: ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΣΗΦΗΣ, Δυτικής Στερεάς Ελλάδος (Φθιώτιδος Ευρυτανίας): ΠΡΑΠΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ, Ανατολικής Στερεάς(Φωκίδας – Βοιωτίας): ΠΡΑΠΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ,Τυνησίας: ABDALLAH GASMI, Αυστραλίας: ΣΟΪΤΑΡΙΔΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στο έργο των Καλλιτεχνών Ζωγράφων οι οποίοι δώρισαν έργα τους και συγκεκριμένα πίνακες για τονώσουν τα αισθήματα ικανοποίησης και χαράς των Μελών και Φίλων μας και για να τους ευχαριστήσει το Διοικητικό Συμβούλιο τους τίμησε με έγγραφη πιστοποίηση Δωρεάς.
Τιμήθηκαν αλφαβητικά για το έργο τους οι:
ΓΑΒΑΛΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΓΙΔΑΚΟΥ ΓΙΟΥΛΑ, ΓΚΙΚΑ –ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ ΓΙΟΥΛΑ, ΚΑΠΠΕ ΣΤΑΜΑΤΙΑ ,ΚΑΤΣΟΥΛΑ – ΚΟΡΩΝΑΙΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΛΟΥΚΑΤΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ, ΜΠΟΥΛΟΥΓΟΥΡΗ- ΚΟΡΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ, ΡΟΥΤΣΙΕΡΗ ΜΑΡΙΑ , ΤΖΑΡΤΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ, ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗ ΣΟΦΙΑ, ΦΟΥΡΦΟΥΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ .
Η ΔΕΕΛΚ εκφράζει τις εγκάρδιες ευχαριστίες της στον κ. Γιάννη Γαλάνη ,Εκπρόσωπο των Ενώσεων Πολιτισμού-Ανάπτυξης ΕΝ.Π.ΑΝ. για την δωρεάν έντεχνη Φωτογράφηση όλων των εκδηλώσεων μας και φυσικά και της παρούσας και για άλλη μια φορά ΟΛΟΥΣ όσους τίμησαν με την παρουσία σας την εκδήλωση.