Πολύ πιο εύκολα από ό,τι μαρτυρά το τελικό 126-114 οι Λέικερς έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης απέναντι στους Νάγκετς. Η ομάδα του LA κυριάρχησε από την δεύτερη περίοδο και μετά φτάνοντας ακόμη και στο +27.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 37 πόντους (12/21 σουτ), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33 λεπτά, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 15 πόντους (6/11 σουτ), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 31 λεπτά. Παίκτης-«κλειδί» ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Εκτός ρυθμού οι Νάγκετς, παραδόθηκαν από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ενώ εκνευρίστηκαν από την πίεση των Λέικερς. Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχαν από 21 πόντους αλλά ταλαιπωρήθηκαν με προβλήματα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο.

Το Game 2 θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας στις 2:30.

Το ματς

Οι Λέικερς είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου (11-6, 27-22), αλλά αυτό ακυρώθηκε με τα τρίποντα των Γκραντ και Μάρεϊ που έβαλαν μπροστά το Ντένβερ (36-38). Στο πρώτο μισό του δεύτερου δωδεκαλέπτου, ωστόσο, το LA κυριάρχησε. Αυξάνοντας την πίεση στην άμυνά του με παίκτη-κλειδί τον Χάουαρντ προκάλεσε εκνευρισμό στους Νάγκετς και με οδηγό τον Λεμπρόν στην επίθεση «έτρεξε» ένα επί μέρους 20-3 φτάνοντας στο +15 (56-41). Σαν να μην έφτανε αυτό, Γιόκιτς, Μάρεϊ και Μίλσαπ χρεώθηκαν νωρίς με τρίτο φάουλ και οι Λέικερς εκτελώντας 32 βολές στο πρώτο ημίχρονο (22/32) πήγαν στα αποδυτήρια με 70-59.

Η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ «καθάρισε» το παιχνίδι στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Με τους Ρόντο και Λεμπρόν να δημιουργούν, τον Ντέιβις να μετρά 16 πόντους στο διάστημα αυτό και τον Γιόκιτς να φτάνει τα 5 φάουλ, η ψαλίδα άνοιξε στο +24, 103-79, στο φινάλε της περιόδου και ο πρώτος τελικός της Δύσης είχε λάβει πρόωρο τέλος. Το τελευταίο δωδεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, αφού ούτε οι μετρ της ανατροπής Νάγκετς πίστευαν πως μπορούσε να γυρίσει αυτό το παιχνίδι. Οι Λέικερς εκτοξεύτηκαν στο 106-79 και παρότι το Ντένβερ μείωσε γρήγορα στους 17 (109-92) η τάξη γρήγορα αποκαταστάθηκε ξανά.

Δωδεκάλεπτα: 36-38, 70-59, 103-79, 126-114

Πηγή: sport-fm.gr