Οι Χιτ χάρη στην άμυνα ζώνης, τον Γκόραν Ντράγκιτς που σημείωσε 25 πόντους και τον Μπαμ Αντεμπάγιο να κάνει εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, επέστρεψαν από το -17 και νίκησαν με 106-101 τους Σέλτικς, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα έφτασε στο 10-1 στα φετινά playoffs!

Οι Σέλτικς, κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας στο σημείο να προηγηθούν και με 17 πόντους διαφορά με 60-43, με τους Χιτ να μαζεύουν την διαφορά πριν το ημίχρονο στο 60-47. Όμως, η τρίτη περίοδος άνηκε στο Μαϊάμι, που με επιμέρους σκορ 17-37, προηγήθηκε 77-84 και μπήκε μπροστά στην τελευταία περίοδο. Οι «Κέλτες», προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους Χιτ, μείωσαν σε 101-104, όμως ο Μπάτλερ με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 101-106 και το 0-2 για την ομάδα του είναι γεγονός!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντράγκιτς, που τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Αντεμπαγιό με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. 18 πόντους πέτυχε ο Ρόμπινσον, ενώ στους 14 πόντους έμεινε ο Μπάτλερ.

Για τους Σέλτικς που για δεύτερο παιχνίδι έβγαλαν μόνοι τους τα… μάτια τους, ξεχώρισε ο Γουόκερ με 23 πόντους, αλλά και οι Τέιτουμ, Μπράουν που πέτυχαν από 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28, 60-47, 77-84, 101-106.

Πηγή: gazzetta.gr